Гаряча лінія:
0 800 501 482
callcenter@ssu.gov.ua
     

Голодомор 1932-1933 років в Україні

ХРОНІКА ПОДІЙ

Грудень 1925 р.

XIV з’їзд Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків) проголосив курс на індустріалізацію країни. Планувалося протягом наступних 10-15 років вкласти більшу частину коштів у побудову великих промислових підприємств у різних регіонах СРСР. Головним “донором” для цього комуністичне керівництво визначило селянство.

 

Грудень 1927 р.

XV з’їзд ВКП(б) прийняв рішення про поступову колективізацію індивідуальних селянських господарств.

 

1928–1933 рр.

Зусилля влади були спрямовані на викачування позаекономічними засобами максимальної кількості хліба і грошей з села для потреб “соціалістичної реконструкції народного господарства”. Механізмами тиску стали форсована насильницька колективізація, розкуркулення й застосування репресій до всіх «соціально небезпечних куркульсько-петлюрівських елементів»

 

Серпень 1928 р.

Державне політичне управління (ДПУ) УСРР провело операцію на селі – заарештувало 1.219 “бандитів” і 1.060 з них вислало за межі України. В листопаді 1928 р. ДПУ провело нову операцію – проти “найбільш злісних куркулів-перекупників”, після якої приватник фактично повністю припинив свою діяльність на зерновому ринку.

 

Станом на 10 грудня 1930 р.

В УСРР було розкуркулено 70.407 селянських господарств та виселено за її межі 31.593 родини (146 тисяч 229 осіб).

 

Весна – літо 1931 р.

Розкуркулення й депортація за межі УСРР ще 23,5 тис. селянських господарств.

 

1 липня – 15 листопада 1932 р.

ДПУ УСРР заарештувало 11 тис. саботажників хлібозаготівлі та “куркульсько-петлюрівських елементів”

 

7 серпня 1932 р.

Центральний виконавчий комітет і Рада Народних Комісарів СРСР прийняли постанову “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення громадської (соціалістичної) власності”. Вона “захищала” нещодавно відібране у селян (“усуспільнене”) майно від їх спроб повернути його і передбачала суворі покарання – розстріл або 10 років виправно-трудових таборів. Постанова залишилася у народній пам’яті як “закон про п’ять колосків” – її активно використовували в ході хлібозаготівельних кампаній.

 

20 листопада 1932 р.

РНК УСРР на виконання вимог союзного центру видав постанову “Про заходи до підсилення хлібозаготівель”, зобов’язавши місцеву владу виконати планові завдання до 1 січня 1933 р.

 

6 грудня 1932 р.

РНК УСРР та ЦК КП(б)У ухвалили спільну постанову “Про занесення на “чорну дошку” сіл, які злісно саботують хлібозаготівлі”, яка також стала елементом творення Голодомору. Колгоспи-боржники, що не виконали плану хлібозаготівель, заносили на “чорну дошку” – до них припиняли централізоване продовольче постачання, призупиняли будь-яку торгівлю продуктами, кредитування, вимагали повернути вже видані кредити, здійснювали “очищення” колгоспів від “контрреволюційних елементів”. Навколо сіл встановлювали “загороджувальні загони”, які перевіряли поклажу селян, відбирали у них ношу, що перевищувала 10 кг.

 

27 грудня 1932 р.

На території СРСР було запроваджено єдиний паспортний режим. Селян при цьому позбавили права отримання паспорта. Їм було заборонено вільне пересування і працевлаштування. Вирватися з голодуючих сіл легально можна було лише за організованими наборами робочої сили на новобудови промислових підприємств, на шахти Донбасу та т.і. Сільська молодь могла врятуватися, отримавши відповідну довідку сільської ради і виїхавши до міст для вступу до вищих навчальних закладів.

 

Грудень 1932 р.

ДПУ УСРР провело операцію зі знешкодження “куркульських і петлюрівських контрреволюційних гнізд”, заарештувавши 12 тисяч 178 осіб. Більшість з них загинула у більшовицьких застінках, була відправлена на заслання.

 

Березень 1933 р.

48 % колгоспів України не видали селянам зернових на трудодні. Це означало, що у майже 9 млн осіб було відібрано хліб. Становище погіршувалося вилученням практично всього продовольства у значної частини селян.

 

Злочинна політика тоталітарного режиму  призвела до Голодомору: масової загибелі населення УСРР. Від 75 до 80 % загиблих становили українці.

 

28 листопада 2006 р. Верховна Рада України 5-го скликання ухвалила Закон України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні, в якому Голодомор визнано геноцидом українського народу.

У 2009 році Служба безпеки України порушила та розслідувала кримінальну справу за фактом вчинення в 1932–1933 р. в Україні Геноциду. Справа вміщує 253 томи, в ній фігурують 1730 свідки, вказано 735 населених пунктів 17 областей, жителі яких були знищені голодом, відшукано 857 місць масових поховань. Встановлено 3 млн. 941 тис. осіб, померлих від штучного голоду безпосередньо. Головними винуватцями за справою проходять державні й партійні керівники СРСР та УСРР Й. Сталін, В. Молотов, Л. Каганович, П. Постишев, С. Косіор, В. Чубар, М. Хатаєвич.

Документи, що зберігаються в Галузевому державному архіві (ГДА) Служби безпеки України є важливим історичним джерелом для вивчення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, яке протягом радянської доби залишалося недосяжним для науковців і громадськості.

Комплекс документів складають нормативно-правові і розпорядчі документи органів ОДПУ СРСР і ДПУ УСРР, документи секретного діловодства, оперативно-статистичної звітності, архівно-слідчі справи, свідчення очевидців, а також матеріали перлюстрації листів селян, червоноармійців, інших верств населення тощо. Фронтальний пошук, систематизація, розсекречення та оприлюднення більшості цих матеріалів у ГДА та регіональних органах СБ України, здійснено впродовж 2003–2006 років.

Результатом тривалої архівно-пошукової роботи стала пересувна виставка „Розсекречена пам’ять”, створена за документами ГДА СБ України фахівцями архіву. Виставка експонувалась в «Українському домі» у Києві, у всіх обласних центрах України, за кордоном.

ГДА СБУ й надалі  долучається до всіх державних заходів із вшанування пам’яті жертв Голодомору, сприяє поширенню історичної правди про Голодомор. У стінах архіву не припиняється пошук архівних документів, що висвітлюють цю трагічну сторінку нашої історії. Долучаємо список видань відповідної тематики, підготовлених фахівцями ГДА СБУ.

 

1.        Голодомор в Україні 1932-1933 // Польща та Україна у тридцятих – сорокових роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб. Том 7. − Варшава – Київ; 2008.

2.        Голодомор 1932–1933 років в Україні за документами ГДА СБУ / упоряд. Л. Аулова, В. Даниленко, В. Лавренюк. – Львів: видавництво ПП «Добрий друк», 2011.

3.        Дзеркало душі народної: спогади та враження відвідувачів виставки про Голодомор 1932-1933 років в Україні “Розсекречена пам'ять” / упоряд. В. Даниленко. − К.: “Києво-Могилянська академія”, 2008.

4.        Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД / упоряд. В. Борисенко, В. Даниленко, С. Кокін, О. Стасюк, Ю. Шаповал. – К.: ВД “Стилос”, 2007.

 

5.        Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. 2-ге видання / упоряд. В. Борисенко, В. Даниленко, С. Кокін, О. Стасюк, Ю. Шаповал. – К.: ВД “Києво-Могилянська академія”, 2008.

 


Фотографії

Служба безпеки України інформує

Консультативний центр для учасників антитерористичної операції

(044) 255-84-09; (044) 256-90-76

електронна скринька: pravoato@ssu.gov.ua 

 

Особисто Голові СБ України


У Службі безпеки України встановлено поштові скриньки для звернень громадян особисто до Голови СБУ

Вітання Голови СБ України

Тимчасовий порядок контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей

Тимчасовий порядок контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей станом на 24.04.2017 року

До уваги громадян, які перетинають лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей

ПОРЯДОК повернення транспортних засобів з території окремих районів Донецької та Луганської областей

Розшук

Дадонов Олег В’ячеславович
детальніше
Руденко Катерина Вікторівна
детальніше
Попов Сергій Анатолійович
детальніше

Переглянути повний список