Академія СБУ посилює підготовку кіберфахівців для протидії інформаційним загрозам

Гібридна агресія РФ зобов’язує Україну посилювати напрям кібербезпеки і підготовку кваліфікованих фахівців для протидії новітнім загрозам.

Про це йшла мова під час міжнародної конференції, яку організували Національна академія СБУ спільно з Департаментом кібербезпеки СБУ. До дискусії долучилися дипломати, а також представники Консультативної місії ЄС із реформування сектору цивільної безпеки.

«Для маніпуляцій громадською думкою РФ використовує технології інформаційно-психологічного впливу. Це один із найбільш небезпечних проявів гібридної війни. Враховуючи ці виклики, Академія вже зараз створює всі умови для поглиблення напряму кібербезпеки та підготовки кваліфікованих фахівців», – заявив ректор Академії Андрій Черняк.

За даними СБУ, спецслужби РФ використовують такі можливості інтернету, щоб здійснювати агресію проти України:

  • кібератаки на державні інформаційні ресурси та стратегічні об’єкти зв'язку і телекомунікацій;
  • створення і наповнення російськими фахівцями пропагандистських ресурсів;
  • блокування Роскомнаглядом українських сайтів, які розміщені на майданчиках іноземних провайдерів і висвітлюють російську агресію на Донбасі;
  • поширення фейків і пропаганда терористичної діяльності через соцмережі;
  • координована робота ботоферм;
  • «телефонний тероризм» – фейкове мінування об’єктів в Україні, яке здійснюється з РФ.

«Для стороннього спостерігача всі ці дії можуть виглядати як не пов’язані між собою. Однак наш досвід свідчить: такі прояви гібридної агресії є скоординованими, реалізуються системно і переслідують єдину деструктивну мету. Наше завдання – комплексно їм протидіяти», – пояснив керівник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олексій Корнійчук.

Він підкреслив, що наразі Служба безпеки сконцентрувалась на перехопленні ініціативи в інформаційному протистоянні зі спецслужбами РФ.

Тільки за останні пів року кіберфахівці СБУ припинили діяльність 16 інтернет-агітаторів, заблокували 8 ботоферм загальною чисельністю понад 35 тис. акаунтів і 58 вебресурсів, на яких поширювали фейковий і деструктивний контент.

За цей період було розпочато 21 кримінальне провадження стосовно посягань на територіальну цілісність України та закликів до насильницької зміни конституційного ладу. Підозри оголошено 19 особам.