Архів СБУ зберігає найбільший відкритий “архів КДБ” з секретами Другої світової війни, - Директор Архіву Андрій Когут

Галузевий державний архів СБУ є найбільшою подібною установою на пострадянському просторі, який відкрив свої документи для всіх охочих. Серед іншого, в архіві міститься багато раніше невідомих документів про Другу світову війну.

Про це Директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут заявив в інтерв’ю виданню Цензор.НЕТ.

“Загалом у фондах Архіву СБУ зберігається понад 224 тисячі одиниць зберігання. Можна припустити, що документи, які стосуються періоду Другої світової війни, містяться в десятках тисяч справ. Відповідно до українського законодавства ця інформація є доступною для усіх зацікавлених. Порівняно з іншими відкритими "архівами КДБ", у нас зберігається найбільший доступний масив цих документів. Зокрема й про Другу світову війну”, - підкреслив Андрій Когут.

За словами директора Архіву, усі документи про Другу світову війну можна умовно розділити на декілька груп.

  • Перша — це справи, що охоплюють 1939–1941 роки.
  • Наступна група документів охоплює період від початку німецько-радянської війни у червні 1941 року і до 1944–1945 років, коли СРСР повернув контроль над територією України. 
  • Третя група документів стосується періоду після повернення радянської влади у 1943–1944 роках і до завершення Другої світової. 
  • Окремий величезний масив становлять документи про український визвольний рух та "війну після війни" — боротьбу УПА із внутрішніми військами НКВС.

“Розкриття наукового потенціалу документів значною мірою залежить від сумлінності та ретельності пошукової роботи дослідника. За результатами аналітичної роботи, навіть другорядна, на перший погляд, інформація може стати сенсаційною”, - підкреслив Андрій Когут.

Як наголошує фахівець, важливою складовою праці істориків-дослідників є пошук нових документів та введення їх до наукового обігу. Таким чином сенсаційні відкриття можуть з’явитися згодом, після публікації документів.

Серед іншого, в архіві СБУ є інформація про радянські псевдонавчання у 1939-му, репресії, нацистські концтабори, Голокост, радянізацію заходу України, а також інші таємниці Другої світової війни.

Ознайомитися за посиланням