Посилення спроможностей СБУ

В умовах повномасштабної війни Служба безпеки України стала однією з ключових безпекових структур, які дають відсіч російській збройній агресії.

СБУ не тільки знешкоджує ворожу агентуру всередині країни, а й ефективно працює безпосередньо на лінії фронту, наближаючи Перемогу.

Війна довела, що Україні потрібна сильна спецслужба. Відповідаючи на виклики воєнного часу, Служба безпеки суттєво модернізувала свою діяльність – зосередилася на контррозвідувальній роботі, протидії злочинам проти національної державності, недопущенні терактів, розслідуванні воєнних злочинів рф, кіберзахисті тощо.

«За час повномасштабної війни Служба безпеки України довела, що здатна бути такою, якою її хоче бачити народ України, – ефективною, потужною, бойовою. Вона не лише стала важливою складовою Сил оборони і безпеки, але й вибудувала надійну систему захисту нашої держави від російських спецслужб. І попри всі спроби ворога використати свою агентуру, колаборантів чи дестабілізувати ситуацію в нашій країні, СБУ вчасно протидіє і, що навіть більш важливо, діє на випередження», – так оцінює діяльність спецслужби Президент України Володимир Зеленський.

«Війна кардинально змінила підходи до державної безпеки. Сильна СБУ сьогодні – одна з важливих передумов для Перемоги України. Наше завдання – протидіяти росії комплексно і системно. І в нас це добре виходить, поки парламент шукає оптимальну модель реформи СБУ з урахуванням реалій воєнного часу», зазначає Голова СБУ Василь Малюк.

Пріоритетними для Служби безпеки України є такі напрями, як:

  • контррозвідка та протидія розвідувально-підривній і диверсійній діяльності іноземних спецслужб;
  • боротьба з тероризмом;
  • забезпечення кібербезпеки;
  • охорона державної таємниці.

Системна робота над розвитком інституційних і функціональних спроможностей СБУ не припиняється і сьогодні. Мета цих процесів – реформування Служби, посилення її функцій з урахуванням європейського та євроатлантичного досвіду побудови служб внутрішньої безпеки.

ДОДАТКОВИЙ ІНСТРУМЕНТАРІЙ СБУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Високу ефективність СБУ під час війни забезпечує низка факторів – насамперед професійність і патріотизм співробітників Служби, які стали на захист країни і воюють на найгарячіших напрямках.

Додаткові спроможності Служби були забезпечені законодавчими актами, прийнятими парламентом, у тому числі протягом перших місяців повномасштабного вторгнення рф.

Зокрема, під час воєнного стану Служба безпеки України успішно застосовує на практиці такі законодавчі новації:

  • СБУ визначена одним із суб'єктів національної системи захисту критичної інфраструктури, у тому числі з питань кіберзахисту;
  • Розслідування кримінальних проваджень за ознаками колабораційної діяльності та пособництва державі-агресору, за які була встановлена кримінальна відповідальність;
  • Створення та ведення переліку політичних партій і громадських організацій-нерезидентів України, що створюють загрозу національній безпеці. Це, зокрема, дозволяє запобігати шкідливому впливу рф на внутрішньополітичну ситуацію в Україні;
  • Посилено спроможності СБУ та Антитерористичного центру при СБУ щодо боротьби з тероризмом, встановлено кримінальну відповідальність за перетин кордону з терористичною метою та навчання тероризму, а СБУ визначено контактним пунктом із обміну інформацією про терористів;
  • СБУ включено до складу суб’єктів державної авіації, а також надано право використовувати безпілотні повітряні/водні судна з метою забезпечення державної безпеки, запобігання терористичним актам і захисту об’єктів критичної інфраструктури.

Завдяки цьому СБУ своєчасно переорієнтувала свою діяльність на протидію загрозам державній безпеці із застосуванням ризик-орієнтованого підходу.

КОНТРРОЗВІДУВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ І РОЗМЕЖУВАННЯ КОМПЕТЕНЦІЙ

Контррозвідувальна діяльність стала однією з ключових функцій Служби безпеки під час війни. Вона є вкрай необхідною для своєчасного виявлення та запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних та інших протиправних посягань на державну безпеку з боку іноземних спецслужб і їх агентурних мереж.

Контррозвідка СБУ робить великий внесок в оборону країни, здійснюючи контррозвідувальні, контрдиверсійні та оперативно-бойові заходи.

На виконання законодавчих змін у рамках європейської та євроатлантичної інтеграції України СБУ позбавлено функцій із виявлення та розслідування економічних і корупційних злочинів.

У разі отримання Службою безпеки під час контррозвідувального забезпечення даних про ознаки таких правопорушень, інформація невідкладно передається іншим уповноваженим органам – БЕБ, НАБУ, ДБР, Національній поліції – відповідно до їх компетенції.

ЗАХИСТ ОБ’ЄКТІВ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ

Контррозвідувальний та антитерористичний захист об’єктів критичної інфраструктури належать до основних складових діяльності спецслужби. Ідеться не лише про готовність таких об’єктів до кібератак, а й локалізацію інших загроз – терористичних, диверсійних, розвідувально-підривних тощо.

ОПТИМІЗАЦІЯ СТРУКТУРИ

Виклики війни показали, наскільки важливим є запровадження в СБУ «гнучкої структури».

Такий принцип дозволяє створювати ті чи інші підрозділи в системі СБУ незалежно від формалізованої в законі організаційно-штатної побудови, а виходячи з особливостей безпекового середовища.

Таким чином забезпечується більш раціональний розподіл і використання наявних можливостей і ресурсів у випадку появи нових загроз.

ПІДГОТОВКА ОСОБОВОГО СКЛАДУ

Високий професіоналізм дозволяє співробітникам СБУ виконувати надскладні бойові завдання та унікальні спецоперації. Зокрема: знищувати військову інфраструктуру, техніку й особовий склад ворога, активно застосовувати безпілотні судна, виявляти та локалізувати загрози в кіберсфері тощо.

Відомчі освітні заклади СБУ постійно вдосконалюють навчальні програми, за якими співробітники опановують нові знання та навички, використовуючи при цьому кращі практики провідних спецслужб країн світу та унікальний практичний досвід, здобутий підрозділами СБУ в умовах війни.  

Зокрема, запроваджено підготовку операторів БпЛА, викладання методології проведення розвідки з відкритих джерел ОSІNТ, здійснення фінансових розслідувань, зокрема й злочинів із використанням віртуальних активів, основи стратегічних комунікацій, підвищення кваліфікації поліграфологів тощо.

Викладачі відомчих навчальних закладів постійно вдосконалюють свої професійні знання та навички, опановують сучасні методики і практики викладання, нові освітні та інформаційно-комунікативні технології.

ПРОФЕСІОНАЛІЗМ І ДОБРОЧЕСНІСТЬ

Кандидати на службу та чинні співробітники СБУ проходять перевірки на доброчесність, які дозволяють запобігти та виявити передумови до порушення ними етичних норм і скоєння корупційних вчинків.

Останнім часом Служба кардинально змінила засади кадрової політики: посилила підрозділ внутрішньої безпеки та очистила свої лави від російських агентів і зрадників. Ці важливі для Служби безпеки завдання координував особисто Голова СБУ Василь Малюк.

Також в СБУ було посилено вимоги до кандидатів на службу та чинних співробітників, впроваджуються сучасні методики неупередженої, всебічної й об'єктивної оцінки їх роботи.

З цією метою Служба безпеки оновила Правила професійної етики та доброчесності, а також розробила Порядок проведення атестування співробітників СБУ. При розробці цих документів враховано практичні рекомендації NATO Building Integrity з питань управління персоналом, зміцнення доброчесності, прозорості та підзвітності, зменшення ризиків корупції в секторі безпеки.

ПРІОРИТЕТИ І ЗАВДАННЯ

Сьогодні СБУ робить усе можливе для звільнення українських територій від ворога. І водночас активно продовжує процес змін, розпочатий всередині самої Служби напередодні війни. Він має тривати й після Перемоги.

З урахуванням усіх географічних і геополітичних обставин Україні потрібна дієва та ефективна спецслужба, наділена необхідними інструментами, механізмами й ресурсами.

Серед ключових змін, важливих для подальшої роботи Служби:

  • регулювання діяльності СБУ в післявоєнний період з метою нейтралізації наслідків війни та протидії гібридним загрозам;
  • посилення ролі СБУ як складової сил сектору безпеки та оборони, зміцнення ролі Служби як головного контррозвідувального органу;
  • остаточний перехід до проактивного підходу та попередження ризиків;
  • розвиток інформаційно-аналітичної складової діяльності СБУ;
  • підвищення соціального та правового захисту співробітників;
  • зміцнення кадрового потенціалу СБУ та постійний фаховий розвиток співробітників;
  • впровадження сучасних технічних і технологічних інновацій у діяльності СБУ.