«Звільнення Зміїного – військова, економічна та психологічна перемога над ворогом», – керівник ЦСО «А» СБУ Євгеній Хмара про унікальну спецоперацію (відео)
Очищення острова Зміїний від ворога стало не тільки військовою, економічною та психологічною перемогою України, але й дозволило частково розблокувати Чорне море. Про роль Служби безпеки у цій спецоперації та її подробиці керівники ЦСО «А» СБУ розповіли під час зйомок документального фільму, який представила сьогодні журналістка Раміна Есхакзай.
«Звільнення Зміїного – одна зі знакових перемог над ворогом. Не тільки військова, а ще й економічна та психологічна. Це дозволило розблокувати Чорне море. Для бійців ЦСО «А» СБУ було честю брати участь у цій спецоперації та гідно реалізувати її», – сказав керівник Центру спецоперацій «А» СБУ Євгеній Хмара.
За його словами, підготовка до операції відбувалася ретельно і виважено: збір інформації, відпрацювання деталей за допомогою макета острова, індивідуальні та групові тренування.
«Кожен боєць розумів свою задачу, яка була розписана похвилинно. Завдання звільнити Зміїний було надскладним, але це і є спеціалізацією ЦСО «А». Адже кожен спецпризначенець СБУ пройшов унікальну підготовку та здатен виконувати найскладніші задачі. До таких спецоперацій ми готувалися все життя», – зазначив керівник групи спецпризначенців СБУ під час операції зі звільнення Зміїного з позивним «Кот».
Він розповів як саме проходив штурм острова.
«На Зміїний кілька наших бойових груп доставили вертольотами. Вони вилетіли з аеродрому на материковій частині і йшли на надмалій висоті. Перша спроба висадки не вдалася. Ворог підняв свою авіацію і не дав нам висадитися. Висадку на Зміїний ми здійснили після повторного вогневого ураження», – згадує боєць ЦСО «А» СБУ.
За його словами, ворог одразу відкрив щільний вогонь, спецпризначенці вступили в активний вогневий контакт і рухалися практично по мінному полю. «Росіяни ще й спробували активізувати систему підриву мінних загороджень. Але наші бійці знешкодили підривників і цим врятували багато життів», – зазначив «Кот».
На жаль, під час цієї спецоперації загинуло двоє спецпризначенців ЦСО «А». Обом бійцям посмертно присвоєно найвище звання – Герой України.
«Це приклад надзвичайної самовідданості українських військових, які готові виконати завдання будь-якої складності заради Перемоги. Навіть ціною власного життя. Ми маємо цінувати ті зусилля, які хлопці доклали. Маємо пам'ятати імена наших полеглих Героїв», – наголосив керівник ЦСО «А» СБУ Євгеній Хмара.
Нагадаємо, що Центр спеціальних операцій «А» СБУ з початку війни виконує найскладніші завдання. Вони разом із іншими героями не дали ворогу дійти до Києва. Тримали оборону Бахмута, Рубіжного, Білогорівки та Сєвєродонецька. Звільняли Київщину, Харківщину, Чернігівщину, Сумщину, Миколаївщину, Херсонщину, Запорізьку область. Тепер докладають максимум зусиль, аби звільнити всі інші регіони України.