СБУ заблокувала підпільні криптообмінники у Києві: через них фінансували провокації до Дня Незалежності України

Служба безпеки України заблокувала мережу підпільних криптообмінників у столиці. Через нелегальні установи щомісяця проводили до 30 млн грн, частина з яких йшла на фінансування провокацій до Дня Незалежності України.

За інформацією СБУ, підпільні криптообмінники користувалися попитом, оскільки дозволяли проводити анонімні платежі та системно виводити тіньові кошти і переводити в готівку.

Послугами цих онлайн-обмінників здебільшого користувалися фізичні особи. Зокрема люди, які отримували кошти із заборонених в Україні електронних гаманців країни-агресора, наприклад, «Яндекс.Деньги», «Qiwi», «Webmoney» тощо.

Зокрема, йдеться і про організаторів масових акцій протесту напередодні Дня Незалежності України. Саме через цю мережу вони отримували фінансування для оплати «послуг» провокаторів.

Мережа функціонує від початку 2021 року. «Обслужила» за цей час понад 1000 «клієнтів».

Зловмисники пропускали через неї майже 30 млн грн щомісяця. За «послуги» отримували 5-10 % від суми переказу.

У межах досудового розслідування проведено 5 обшуків за місцями функціонування «офісів» у Печерському, Шевченківському та Солом’янському районах столиці. Вилучено:

  • комп’ютери та серверне обладнання із доказами протиправної діяльності;
  • мобільні термінали з програмним забезпеченням, що дозволяло приховати фактичні місця перебування зловмисників;
  • печатки та установчі документи фіктивних підприємств, які зареєстровані в Україні, і були задіяні у схемі виведення коштів;
  • готівка в іноземній валюті в еквіваленті 1 млн грн.

У межах розпочатого кримінального провадження за ст. 200 (незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення) та ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії для притягнення до відповідальності організаторів та причетних до протиправного механізму осіб.

Викриття і блокування схеми проводили співробітники Головного управління СБУ в м. Києві та Київській області.

Нагадаємо, що з початку року за матеріалами ГУ СБУ в м. Києві та Київській області трьом організаторам аналогічних схем повідомлено про підозру, матеріали скеровано до суду.