Видання ГДА

1997 рік

У виданні «ЧК-ГПУ-НКВД в Україні: особи, факти, документи» представлено недоступний раніше і унікальний за своїм змістом архівний і фактичний матеріал, який зберігається у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Автори книги розповідають про долі відповідальних працівників ЧК-ГПУ-НК.ВД в Україні, про роль, яку відігравали вони в утвердженні тоталітарного режиму.

При цьому, сторінки біографій керівних чекістів відтворюються вперше і позбавлені традиційних і культивованих в колишньому СРСР та в Україні стереотипів в оцінках діяльності ЧК-ГПУ-НКВД.

У книзі містяться унікальні документи, а також довідкові матеріали, що розкривають “кухню” роботи чекістських органів, їхню справжню функцію в системі більшовицької державності, висвітлюють біографії багатьох діячів ЧК-ГПУ-НКВД.

Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України.

2003 рік

У виданні «Київ у дні нацистської навали» представлено документи які показують життя Києва у перші місяці війни, в період нацистської окупації і на завершальному етапі найбільшого в історії людства збройного конфлікту.

У книзі висвітлено ті сфери суспільного життя, які донині здебільшого перебували за межами наукових студій, іншими словами, - розкрити маловідомі аспекти історії столиці України періоду Другої світової війни через документальні матеріали радянських спецслужб.

Основний масив документів збірника, більшість з яких вперше побачить світ, виявлено у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Використано також документи Державного архіву Міністерства внутрішніх справ України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України і Архіву Міністерства оборони Російської Федерації.

Книга розрахована на всіх, хто цікавиться історією Києва в період Другої світової війни.

У виданні «Остання адреса. Розстріли соловецьких в’язнів з України у 1937-1938 роках» представлено збірку унікальних матеріалів оперативної розробки соловецьких в’язнів, які дозволяють уявити і розкрити найпотаємніші сторони табірного побуту, переддень масових розстрілів, проливають світло на багато попередніх подій в Україні і колишньому СРСР.

Унікальність даних матеріалів полягає в тому, що в них оприлюднено протоколи засідання Особливої трійки УНКВД Ленінградської області, на підставі яких відбулися масові розстріли соловецьких в’язнів у 1937-1938 роках, а також, так звані справи-формуляри, заведені на соловецьких в’язнів безпосередньо у таборі – оперативні матеріали, аналітика табірних чекистських структур, які відстежували і оцінували настрої і наміри в’язнів.

Книжка є цінним джерелом для фахівців, для всіх, хто цікавиться історією України.

2004 рік

У виданні «Кримські татари: Шлях до повернення» представлені документи та матеріали що висвітлюють історію кримськотатарського визвольного руху в другій половині 1940-х – на початку 1990-х років, розкривають форми і методи боротьби його активістів за повернення на батьківщину, позицію українських, російських та міжнародних правозахисних організацій, протидію зазначеним процесам з боку владних структур та радянських спецслужб.

Основу цього збірника становлять розсекречені документи з Галузевого державного архіву Служби безпеки України, доступ до яких раніше було закрито.

Для істориків, етнологів, політологів, викладачів, всіх хто цікавиться історією України.

2006 рік

У виданні «Ліквідація УГКЦ (1939-1946р). Документи радянських органів державної безпеки» представлено документи радянських органів державної безпеки про здійснення ними у 1939-1941 та 1944-1946 рр. політичних репресій проти Української греко-католицької церкви та заходів з її ліквідації під гаслом «возз’єднання з Російською православною церквою».

Книга розрахована на науковців, релігієзнавців, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.


2007 рік

У виданні «Роман Шухевич у документах радянських органів державної безпеки» вміщено збірку документів з колишніх таємних архівів, в яких розповідається про життя і діяльність Головного командира Української Повстанської Армії Романа Шухевича.

Представлені документи дають унікальну можливість деталізувати організаційну роль Р.Шухевича у розвитку й корегуванні політики Революційної ОУН         В книзі вперше публікується комплекс розсекречених архівних документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, оперативні донесення, оглядові довідки, інструктивні листи вищого керівництва більшовицьких спецслужб, протоколи допитів соратників Р.Шухевича, відкривають багато невідомого та дають уявлення про особистість командира УПА.

Видання розраховане на всіх, хто цікавиться постаттю Романа Шухевича та історією українського національно-визвольного руху в ХХ столітті.

2008 рік

У виданні «Бофони: грошові документи ОУН і УПА» представлено історію створення та фінансово-господарську роль грошових документів ОУН і УПА – бофонів. Це єдині документи, що найповніше віддзеркалюють матеріальну основу діяльності українського підпілля, їх політичне, соціально-економічне й мистецьке життя. Вони мали служити прототипом майбутніх українських грошей. Крім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію, тому їх використовували в повстанській пропагандистській роботі.

Конфісковані радянськими органами державної безпеки, вони описані й узяті на спеціальний облік у Галузевому державному архіві Служби безпеки України.

Представлена книга буде цікава, як науковцям, так і широкому колу громадськості, всім, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби українського народу у ХХ ст.

У виданні «Дзеркало душі народної: Спогади та враження відвідувачів виставки про Голодомор 1932-1933 років в Україні» вміщено свідчення, спогади, враження – всі записи зроблені у Книзі відгуків відвідувачами виставки «Розсекречена пам’ять» організованої Службою безпеки України у 2006-2007 роках.

Видання факсимільного типу представляє записи, які віддзеркалюють ставлення людей різного віку, життєвого досвіду, різних політичних поглядів і соціального статусу до Голодомору 1932-1933 років, передають душевний стан численних відвідувачів виставки, відкривають нові факти геноциду. Визначальною ідеєю книги є заклик зберегти пам’ять про безвинних жертв Голодомору та не допустити повторення такої величезної трагедії в жодній країні.

Представлена книга буде цікава співробітникам Українського інституту

національної пам’яті, професійним дослідникам теми голодоморів і політичних репресій у радянській Україні, журналістам, політикам, всім, хто зацікавлений у збереженні історичної пам’яті й примноження культурно-історичної спадщини українського народу.

У виданні «Павлоградське повстання 1930 р.» вперше в українській історіографії розкрито збройне антирадянське повстання селян 1930 р. на Дніпропетровщині. Спогади очевидців та їхніх нащадків, зібрані МГО “Інститут Україніки”, документи, які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України, свідчать про масовий опір селян України політиці колективізації, розкуркулення та хлібозаготівель. Показано роль ДПУ УСРР у придушенні збройного повстанського руху, що становив загрозу насадженню комуністичного режиму.

Виявлені і розсекречені протягом 2006–2008 років Службою безпеки України документи, а також спогади жителів Дніпропетровщини, зібрані місцевими істориками і краєзнавцями, дозволяють відтворити більш повну картину цього повстання.

У виданні «Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД» представлено документи радянських органів державної безпеки – Державного політичного управління (ДПУ) та Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), що містять додаткову інформацію про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу ХХ століття – Голодомору 1932-1933 років. Документи свідчать, що радянськими органами держбезпеки цілеспрямовано здійснювались масові політичні репресії, в тому числі й з метою приховування правди про Голодомор.

Основу цього збірника становлять розсекречені документи з Галузевого державного архіву Служби безпеки України, доступ до яких раніше було закрито.

Викладені матеріали спонукатимуть читача до глибшого вивчення причин та наслідків геноциду українців та дійти власних висновків про події тих трагічних років в Україні, що понад півстоліття були огорнуті пеленою мовчання.

2009 рік

У виданні «Карпатська Україна»» представлено збірник документів, що висвітлюють один із найзагадковіших феноменів українського державотворення на Закарпатті у 1938-1939 роках, кульмінацією якого стало проголошення незалежної Карпатської України.

Документи представлені у хронологічному порядку, дають змогу прослідкувати за процесами формування, розбудови та руйнації Карпатської України. Масові репресії тоталітарних режимів проти активних учасників розбудови Карпатської України та українського національно-визвольного руху, спрямовані на знищення потенційних ворогів та ліквідацію провідної української політичної еліти краю.

В книзі подано найповніший обсяг архівних документів і матеріалів з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які стосуються Карпатської України 1938-1939 років та її репресованих діячів.

Книга розрахована на науковців, політиків, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

У виданні «Последняя рукопись Сабри Айвазова. Дело партии «Милли Фирка»» представлено рукопис С.Айвазова, який був написаний ним у в'язницi та висвітлює iсторiю кримськотатарського нацiонального руху на початку ХХ сторiччя, власнi погляди на кримськотатарських полiтикiв.

Основу цього збірника становлять розсекречені документи з архіву Головного управління Служби безпеки України в АР Крим, доступ до яких раніше було закрито.

Крiм документальних архiвних матерiалiв у книгу, увiйшли кiлька десяткiв фотографiй репресованих у 1928 роцi представникiв кримськотатарської iнтелiгенцiї.

Для істориків, етнологів, політологів, викладачів, всіх хто цікавиться історією України.

У виданні «Радянські органи державної безпеки у 1939-червні 1941 року: документи ГДА СБ України» представлено збірник документів, які розкривають діяльність радянських органів державної безпеки в період від 1939 р. до 22 червня 1941 р., тобто до моменту нападу Німеччини та її сателітів на Радянський Союз.

Публікація унікальних, донедавна суворо засекречених документів відкриває нові грані глибокої обізнаності спецслужб у питаннях наближення світової війни та фашистської агресії проти СРСР у червні 1941 року, передвоєнного соціально-економічного життя країни, а водночас – нові сторінки національно-визвольної боротьби.

В даному виданні, крім класичних напрямів роботи спецслужб (інформаційно-розвідувальна, контррозвідувальна та ін.), розкрито механізм функціонування радянського тоталітаризму та використано унікальні архівні документи Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які допомагають повніше висвітлити процес ускладнення міжнародних відносин, воєнні приготування, оцінки громадськістю в СРСР і за кордоном міждержавних угод і військових акцій, переслідування за політичними ознаками.

Книга розрахована на науковців, політиків, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться історією спецслужб і Другої світової війни.

У виданні «Степан Бандера у документах радянських органів державної безпеки» вміщено збірку документів з колишніх таємних архівів, в яких розповідається про життя і діяльність Голови Революційного Проводу Організації Українських Націоналістів Степана Бандери.

В книзі вперше публікується комплекс розсекречених архівних документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які дають уявлення про широкомасштабні акції, що були задіяні проти національно-визвольного руху та особисто Степана Бандери радянськими спецслужбами.

Видання розраховане на всіх, хто цікавиться постаттю Степана Бандери та історією українського національно-визвольного руху в ХХ столітті.

2010 рік

У анотованому довіднику «Голодомор 1932-1933 років в Україні: за документами ГДА СБУ» представлено збірник документів, які зберігаються у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України і висвітлюють причини, перебіг і наслідки Голодомору 1932–1933 років в Україні.

Іменний та географічний покажчики вказують осіб, населені пункти, регіони та країни, згадані в архівних документах.

Науково-довідкове видання розраховане на істориків, юристів, краєзнавців,усіх, хто вивчає історію України ХХ ст.

2011 рік

У виданні «Національно-визвольний повстанський рух в Україні наприкінці 1920-1921рр.» представлено документи радянських органів державної безпеки, зокрема архівно-кримінальної справи «Петлюрівські отамани» на репресованих провідників та учасників повстанського руху за відновлення УНР.

Ці документи свідчать, що так званий «петлюрівський політичний бандитизм» 1921р. відзначався масовістю, користувався широкою підтримкою більшої частини населення та підпорядковувався потужним повстанським центрам, тобто становив справжню загрозу утвердженню більшовицької влади в Україні.

Це перше науково-довідкове видання Галузевого державного архіву Служби безпеки України, що висвітлює національно-визвольний повстанський рух в Україні наприкінці 1920–1921 рр. та його ліквідацію більшовицькими каральними органами.

Для науковців, архівістів, викладачів, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться новітньою історією України.

2012 рік

У виданні «Українська інтелігенція і влада. Зведення секретного відділу ДПУ УСРР 1927-1929рр.» представлено щотижневі цілком таємні зведення секретного відділу ДПУ УСРР 1927-1929 рр., які готувались на основі оперативних джерел і призначались керівникам радянських органів державної безпеки, висвітлюють політичну позицію інтелігенції в Україні та її взаємини з владою, розкривають нові грані життя та діяльності письменників, діячів освіти, науки і культури.

Рідкісні документи, які зберігаються у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України, передають дух тоталітарної епохи, назрівання масових політичних розправ над українською інтелігенцією, катастрофи Голодомору, Великого терору.

Критичне переосмислення оригінальних, тривалий час засекречених документів, зібраних і систематизованих ДПУ УСРР, сприятиме поглибленню знань про суспільно-політичну думку, життя і побут української інтелігенції, розширенню історіографії розвитку української освіти, науки і культури в XX столітті.

Для науковців, студентів і викладачів, усіх, хто цікавиться історією України XX ст.

2013 рік

У виданні «Партійно-радянське керівництво УСРР під час голодомору 1932-1933рр.: Вожді. Працівники. Активісти» представлено збірник документів та матеріалів, із Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які висвітлюють складні проблеми стосунків керівництва СРСР та УСРР, настроїв та поведінки партійно-радянських працівників, особливостей репресій в управлінських структурах республіки, слідчих та судових справ проти представників районного та сільського рівнів управління в 1932–1933 роках.

Також у книзі публікуються світлини членів хлібозаготівельних бригад з конфіскованими у селян збіжжям та продовольством.

Книга розрахована на науковців, викладачів, вчителів та студентів, а також всіх, хто цікавиться історією України.

2014 рік

У збірнику «Геноцид в Україні 1932-1933рр. За матеріалами кримінальної справи №475» друкуються документи та матеріали присвячені жахливій трагедії українського народу в ХХ ст. – Голодомору-геноциду 1932-1933 років.

У 2009 році Службою безпеки України було завершено розслідування кримінальної справи №475 (яка налічує 331 том) за фактом вчинення Голодомору-геноциду в Україні у 1932-1933 роках.

В книзі представлені документи про відкриття кримінальної справи №475, свідчення очевидців, результати судової історико-правової та науково-демографічної експертиз, висновок про психічний стан людей, спричинений тривалим голодуванням, кореспонденцію іноземних дипломатів з Харкова, фотоматеріали 1932-1933 років, постанову Апеляційного суду м.Києва з мотивувальною частиною про визнання Голодомору 1932-1933рр. геноцидом українців.

До збірника також увійшли тексти офіційних перекладів міжнародно-правових актів про злочини проти людства, відповідні законодавчі акти України та деякі інші матеріали.

Дане видання буде цікаве науковцям, викладачам, учителям, студентам й усім, хто цікавиться цією трагічною сторінкою української історії.

У виданні «Тюремний маркетолог окупаційного режиму: написи на стінах нацистських казематів» уперше в історіографії представлено унікальний комплекс джерел періоду Другої світової війни — написи на стінах в’язнів нацистських тюрем на окупованій території СРСР. Вони акумулюють інформацію як про різні прояви терору в роки окупаційного режиму, так і про окремі категорії його жертв.

Дана книга дає можливість простежити долі невільників нацистських тюрем, а також показати мету та основні напрями діяльності радянських спецслужб, для яких епіграфічні джерела стали відправною точкою оперативно-розшукової роботи.

Метою книги є донести нащадкам імена невідомих жертв окупаційного терору, вказати нові вектори пошуку відомостей про рідних і близьких, які безвісно згинули в гітлерівських катівнях.

Видання покликане стимулювати виявлення документів, які упродовж тривалого часу залишалися поза увагою дослідників.

2015 рік

У виданні «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940-2015)» представлено збірник документів та матеріалів, що відображають депортаційну політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та у післявоєнний період, розкривають економічні, культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950–1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину, висвітлюють проблему репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

Для істориків, етнологів, політологів, вчителів, а також для всіх, хто цікавиться вітчизняною історією.

2016 рік

У виданні «Дело «национального союза немцев на Украине 1935-1937гг.: документы и материалы» представлено документи та матеріали, які розкривають процес фабрикування Управлінням державної безпеки НКВС УРСР так званої «Справи націоналістичного союзу німців в Україні 1935-1937 років, яка передувала масовим репресіям складової «Великого терору» в СССР у 1937-1938 роках.

У збірник ввійшли документи із архівних фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які розкривають технологію фабрикування «Справи НСНУ» на прикладі групових справ «керівного центру НСНУ» та його «одеської групи» - номенклатури німецьких національних районів в УРСР, а також висвітлено процес реабілітації осіб, які були засудженні за цими справами.

Книга розрахована на широке коло читачів, дослідників репресій тоталітарного режиму в Україні, викладачів, студентів, активістів національних рухів сучасної України, всіх, хто цікавиться новітньою історією України.

У виданні «УПА: спогади документи» представлено документи та матеріали про діяльність УПА та її боротьбу за незалежність України в період 1940-х-1950-х років.

Збірник складається з шести частин, кожну з яких збирали окремі групи науковців. В цілому ж зібрані матеріали поділяються на дві категорії: усні джерела та документальні. Представлені документальні матеріали - це переважно документи з архівних фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які ще донедавна були закриті

Книга розрахована на широке коло читачів, всіх хто цікавиться історією України.

2018 рік

У виданні «Горе переможеним репресовані міністри української революції» представлено документи, що розповідають про репресії проти двадцяти трьох міністрів періоду Української Народної Республіки та Української Держави (1917-1921 роки), які за їх державницьку діяльність були арештовані і засуджені комуністичним тоталітарним режимом.

Книга буде корисна всім, хто цікавиться історією становлення української держави, та особливо громадським і політичним діячам.

У виданні «Ліквідація УГКЦ на Закарпатті 1944-1949» представлено документи радянських органів державної безпеки про здійснення ними у 1944-1949 роках заходів з ліквідації УГКЦ на Закарпатті політичних репресій проти Української греко-католицької церкви та заходів з її ліквідації під гаслом «возз’єднання з Російською православною церквою».

В книзі публікуються документи з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які висвітлюють процес штучного об’єднання УГКЦ Закарпаття із РПЦ та дає аргументовані підстави вважати, що ініціатором цього виступила радянська влада задля досягнення своїх внутрішньополітичних та міжнародних цілей і насправді зводився до насильницької ліквідації греко-католицизму.

Книга розрахована на науковців, релігієзнавців, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

2019 рік

У виданні «Кримськотатарський національний рух у 1917-1920рр. за архівами комуністичних спецслужб» представлені архівні документи з літерної справи комуністичних спецслужб «Міллі-Фірка» про історію кримськотатарського національного руху в 1917–1920 рр., які були розсекречені та зберігаються у Галузевого державного архіву Служби безпеки України

Протоколи Курултаю, відомості, зібрані слідчою комісією Кримського Татарського Парламенту весною 1918р., чекістські переклади кримськотатарських документів та інші свідчення, які розкривають складний перебіг трансформаційних процесів Криму періоду війн та революцій.  Документальну частину доповнює історико-аналітичне дослідження про Кримськотатарський національний рух , здійснене на базі розсекречених документів із Галузевого державного архіву Служби безпеки України, доступ до яких раніше було закрито.

Книга буде корисною для усіх, хто цікавиться історією Криму та національним кримськотатарським рухом в першій третині XX ст.

У виданні «Чорнобильське досьє КГБ Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період» зібрано і оприлюднено документи 1986–1991 рр., що висвітлюють пост-чорнобильське життя — суспільні настрої, повсякдення, заходи з ліквідації наслідків аварії, все те, що знайшло відображення в документах радянських спецслужб.

Наведено інформування радянськими органами держбезпеки відповідних інстанцій про стан ЧАЕС, вжиті заходи з підвищення безпечної експлуатації об’єкта «Укриття», ситуацію в зоні відчуження.

Окрему увагу зосереджено на відтворенні моделі ситуативної поведінки різних груп населення України після оприлюднення інформації про «ядерне лихо» та реакцію світової спільноти на Чорнобильську трагедію.

Збірник продовжує співпрацю Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Інституту історії України НАН України з опрацювання та публікації архівних документів про аварію на Чорнобильській АЕС.

2021 рік

У виданні «Письмові документи УПА та збройного підпілля організації українських націоналістів-бандерівців 1943-1945рр» представлено документальну складову джерельної бази історії ОУН і УПА.

Проаналізовано значну кількість різноманітних письмових документів УПА та підпілля. За низкою параметрів відтінено мікросвіт документів, а також показано, яким чином ворожі щодо українських повстанців репресивно-каральні органи інтерпретували їхній зміст у власній оперативній роботі.

Значна кількість представлених документів раніше не було опубліковано, та наразі вже розсекречені і зберігаються в архівних фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України. 

У книзі на конкретних прикладах продемонстровано, що письмові документи є джерелом біографічних відомостей про представників українського визвольного руху та будуть особливо цікавими для дослідників українського Руху Опору середини ХХ ст. чи стосується фігурантів цього періоду всесвітньої історії.

У виданні «Операція органів НКВС УРСР проти сіоністів 1937-1938» публікуються документи органів НКВС УРСР про масову репресивну операцію проти сіоністів, що тривала з грудня 1937 до грудня 1938 рр.

Вперше оприлюднено інформаційні матеріали, процесуальні документи слідства органів держбезпеки, а також заяви та скарги на необґрунтовані арешти, фальсифікацію протоколів допитів, тортури, неправомірні вироки колишніх учасників сіоністського руху 1920 – початку 1930-х рр.

Аналіз архівних фондів Галузевого державного архіву СБУ засвідчив цілий комплекс свідчень про проведення на території Радянської України «операції проти сіоністів».

У виданні представлені маловідомі аспекти політичних переслідувань та масових вбивств, ініційованих керівництвом СРСР і здійснених співробітниками органів НКВС у період Великого терору.

У співпраці з довголітніми партнерами Архіву — Інститутом історії України Національної академії наук України та спільно з Центром Леоніда Невзліна з вивчення російського та східноєвропейського єврейства Єврейського університету в Єрусалимі було розпочато науковий проєкт з виявлення та опрацювання історичних свідчень про цю, практично не репрезентовану в історіографії, операцію органів НКВС.

2022 рік

У виданні «ВІДГОЛОС: Угорська революція 1965 року та українське суспільство у документах КГБ» публікуються архівні документи про вплив Угорської революції 1956 року на українське суспільство у 1956–1957 рр. з відголосом до середини 1959 року.

Представлено спецповідомлення, оперативні зведення, донесення, які висвітлюють широке обговорення революційних подій в культурному, науковому середовищах, у колі студентства, зокрема іноземців, робітників, інформацію про що було отримано оперативним шляхом, переважно від агентури та з перлюстрованої кореспонденції.

Також подаються документи, які висвітлюють листування КДБ УРСР з Москвою з повідомленнями про найважливіші події та відповідними вказівками «згори», а також регулярні звітування про поточну ситуацію до ЦК КПУ.

У документах «післяреволюційного» періоду представлено оперативну розробку найактивніших прибічників революційних подій та висвітлено подальше слідство над ними. У додатку подаються фотографії осіб, які були фігурантами розробок, засуджених та інших осіб, які згадуються у збірнику.

Ця книга, продовжуючи низку публікацій архівних свідчень про визвольне повстання 1956 року, є першим результатом співпраці Галузевого державного архіву Служби безпеки України та Історичного архіву державної безпеки Угорщини.

Серія

Багатотомник «Літопис УПА» презентує 100 томів у чотирьох серіях: «Основна», «Нова», «Бібліотека» та «Події і люди». Кожний том або група томів присвячені окремим темам, в них публікуються документи і матеріали з історії ОУН і УПА та їх керівників, які становлять інтерес як для дослідників, так і широкого кола читачів

Галузевий державний архів Служби безпеки України, також приймає активну участь у наданні «Літопису УПА» документів та матеріалів, що зберігаються у фондах та були використанні в наступних виданнях:

Нова серія:

  • том 8 Волинь, Полісся, Поділля: УПА та запілля 1944-1946рр;
  • том 9 Боротьба проти повстанського руху і націоналістичного підпілля: протоколи допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН і УПА 1944-1945рр;
  • том 10 Життя і боротьба генерала Тараса Чупринки (1907-1950рр.)
  • том 14 УПА і запілля на ПЗУЗ 1943-1945рр;
  • том15Боротьба проти повстанського руху і націоналістичного підпілля: протоколи допитів заарештованих радянськими органами державної безпеки керівників ОУН і УПА 1944-1954рр;
  • том 16 Волинь і Полісся у невідомій епістолярній спадщині ОУН і УПА1944-1945рр;
  • том 17 Осип Дяків – «Горновий». Документи і матеріали
  • том 18 Діяльність ОУН і УПА на території Центрально-східної та Південної України.

Також детальну інформацію українською та англійською мовами про видання та споріднені матеріали можна знайти в мережі Іnternet за адресою: https://litopysupa.com/ua

Українсько-польська серія 1998-2020

Книга «Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб» - це багатотомне видання є результатом спільної роботи українсько-польських упорядників, до складу яких увійшли працівники Служби безпеки України, Національної академії наук України та Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі. Дане видання представлено українською і польською мовами.

Том 1 «Польське підпілля 1939-1941. Львів-Коломия-Стрий-Золочів». Перший том цієї серії присвячений документам про польське підпілля в західних областях України у 1939-1941 роках, що зберігаються в архівах спецслужб і раніше не були використані у наукових дослідженнях.

Публікуючи повністю та дослівно документи, не викривлені інтерпретаціями ми прагнемо надати можливість читачеві самому оцінити події, ліквідувати непорозуміння, неясності, позбутися дотеперішніх стереотипів про польсько-українські відносини.


Том 2 «Переселення поляків та українців 1944-1946». В даному виданні представлено документи про роль спецслужб двох країн в організації і забезпеченні процесу переселень та опір польських та українських підпільних організацій переселенській акції. Документи демонструють статистику, пов’язану з черговими етапами компанії з переселення на рівні областей і воєводств та у загальному масштабі обох держав.

Оприлюднення цілого масиву архівних матеріалів раніше недоступних для дослідників та широкої громадськості, дозволить побачити у новому світлі трагічні сторінки минулого українського та польського народів, розкажуть про справжній політичний підтекст, ініціаторів і виконавців польсько-українських переселень 40-х років.

Том 3 «Польське підпілля 1939-1941. Від Волині до Покуття». Третій том цієї серії повністю присвячений боротьбі, яка протягом 1939-1941 років точилась у Західній Україні між радянськими органами державної безпеки і різними угрупованнями польського національно-визвольного підпілля, є плановим продовженням, започаткованого у першому томі, цієї серії сюжету. Події висвітлені у книзі відбувалися на тогочасних землях Західної України – на території довоєнних Волинського, Станіславського та Тернопільського польських воєводств, а відтак на землях, що простягалися від Волині на півночі до Покуття на півдні.

Матеріали опубліковані в цьому томі – є добіркою невідомих раніше документів НКВС, котрі стосуються порівняно малодосліджених польськими та українськими істориками подій, що пояснювалось відсутністю доступу до джерел.

В основу спільної роботи було покладено принцип ненав’язування читачеві нашої точки зору чи однобічних висновків і оцінок досить складних аспектів польсько-українських взаємин. Публікуючи документи in ixtenso без зайвої інтерпретації, ми прагнули дати можливість виробити власні оцінки подій тим, хто ці документи досліджуватиме.

Том 4 «Поляки і українці між двома тоталітарними системами 1942-1945». Четвертий том цієї серії присвячений документам в яких висвітлені польсько-українські відносини під час Другої світової війни та перші повоєнні роки. Особливу увагу в томі присвячено подіям на Волині, які мали місце у 1943 році. Кривавий конфлікт, що розгорівся тоді, глибоко врізався у колективну пам’ять обох народів і кожне нагадування про нього по нинішній день викликає жваву, емоційну реакцію.

Публікуючи повністю та дослівно документи, ми не ставили собі за мету подолання всіх розбіжностей. Однак виявлення і публікація архівних матеріалів, які раніше були недоступними, на нашу думку, допоможе формуванню правдивої спільної історії про одну з найдраматичніших сторінок в житті поляків і українців та сприятиме максимальному наближенню до історичної правди, створенню фундаменту кращого майбутнього і добросусідства між двома народами.

Том 5 «Акція «ВІСЛА» 1947». П’ятий том цієї серії присвячений подіям, пов’язаним з переселенням українців у Польщі, що було здійснено в ході операції «Вісла» у 1947 році. Ці події стали продовженням тієї широкомасштабної переселенської акції щодо поляків і українців у 1944-1946 роках.

У книзі наявні документи, які дозволяють відтворити обставини за яких здійснювалась підготовка та технологія переселенської операції, а також скласти уявлення про хід підготовки та мету операції . У виданні представлено всі основні рішення, а саме, про склад командування Оперативної групи, терміни проведення акції, про методи боротьби з українським підпіллям та цивільним населенням, а також про райони розселення переселенців.

Не всі документи з досліджуваної проблеми вдалося віднайти. Однак, і представлених має вистачити, для того, щоб скласти уявлення про те на скільки залишається актуальною і гострою потреба у подальших дослідженнях.

Том 6 «Операція «Сейм»1944-1946». Шостий том цієї серії присвячений документам про придушення радянськими органами державної безпеки збройної боротьби польських військово-політичних формувань, що утворилися після формального розпуску Армії Крайової. Велике значення мають надруковані в цьому виданні довідкові та статичні матеріали, які відображають не лише масштаби та динаміку проведення операції «Сейм», а й дозволяють визначити специфіку у діях радянських спецслужб.

Це том складається з трьох розділів. Перший містить документи, що показують мету, процес підготовки та початок операції. У другому розділі представлено джерела, що показують, як саме органи НКВС і НКВД здійснювали акції проти польського підпілля. До третього розділу включено архівні матеріали, що стосуються фінальної фази операції «Сейм».

польське підпілля в західних областях України у 1939-1941 роках, що зберігаються в архівах спецслужб і раніше не були використані у наукових дослідженнях.

Публікуючи повністю та дослівно документи, не викривлені інтерпретаціями ми прагнемо надати можливість читачеві самому оцінити події, ліквідувати непорозуміння, неясності, позбутися дотеперішніх стереотипів про польсько-українські відносини.

Том 7 «Операція «Голодомор в Україні 1932-1933». сьомий том цієї серії присвячений унікальним документам, які проливають світло на трагічні сторінки історії України та розкривають не лише масштаби однієї з найбільших у світі гуманітарних катастроф, але й героїзм та незламність українців.

Документи надруковані в даному томі, в переважній більшості не публікувались. Сподіваємось, вони сприятимуть поглибленню знань і розширенню джерельної бази досліджень Голодомору в Україні у 1932-1933 роках – як акт геноциду проти Українського народу, влаштований тоталітарним комуністичним режимом, з метою знищення української нації.

Том 8 «Великий терор: Польська операція 1937-1938». Восьмий том цієї серії присвячений документам, які засвідчують, що «Великий терор», який лютував у СРСР у другій половині тридцятих років, завдав цілеспрямованого удару по поляках, які проживали у Білорусії, в Україні, чисельних містах Росії і навіть у Сибіру. Застосовані під орудою наркоматів внутрішніх справ України антипольські акції, фактично переросли в етнічну чистку, внаслідок чого понад сто тисяч етнічних поляків втратили життя.

Даний том складається з двох частин. В ньому використано тематично-хронологічний порядок та в основному вміщено раніше не публіковані документи.

Том 9 «Організація українських націоналістів у Польщі 1944-1950. Ліквідація керівних структур». Дев’ятий том цієї серії присвячений проблематиці, пов’язаній з Організацією українських націоналістів (ОУН) Степана Бандери та знищенням її керівних структур на теренах Польської республіки комуністичними органами безпеки тогочасної Польщі. Представлене видання є важливим кроком у справі більш глибокого та реалістичного розуміння драматичних подій, пов’язаних з українським націоналістичним підпіллям у повоєнній Польщі.

Дев’ятий том спільної серії складається з двох частин. В ньому застосовано хронологічний принцип систематизації. У переважній більшості документи, представлені у томі, раніше не публікувалися.

Том 10 «Наказ №001353 Операція Проскрипції НКВД» 1939-1941». Десятий том цієї серії присвячений документам, які висвітлюють проскрипційні операції НКВС 1939-1941 років, що була розпочата після нападу Радянського Союзу на Річ Посполиту 17 вересня 1939 року. Започаткована наказом №001353 НКВС проскрипційна операція була скерована на жорстоке переслідування поляків зокрема, державних діячів, чиновників і співробітників державних структур, всіх, в кому вбачалися вороги радянської влади.

Поточний десятий том спільної українсько-польської видавничої серії, піднімає проблематику, яка окремими штрихами була окреслена в опублікованих першому та третьому томах цієї серії.

Серія (2010, 2017) Великий терор в Україні

У виданні «Великий терор в Україні «Куркульська операція 1937-1938рр.»» представлено збірник документів, що висвітлюють одну з головних складових «Великого терору» - масові політичні репресії комуністичного режиму у 1937-1938 роках проведені відповідно до оперативного наказу народного комісара внутрішніх справ СРСР М.І.Єжова №00447 від 30 липня 1937 року.

В книзі вперше публікується комплекс розсекречених архівних документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України щодо підготовки, перебігу, результатів та жертв цієї операції на території тодішньої Української РСР.

Документи розкривають механізм творення партійними та каральними органами масового терору та його соціально-політичну спрямованість проти сільського населення України, ілюструють жорстокість у проведенні операції: з понад 111 тисяч заарештованих основну масу (понад 64 тисячі) було розстріляно, майже всі інші загинули пізніше в таборах ГУЛАГу.

Книга розрахована на науковців, політиків, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

У виданні «Великий терор в Україні «Німецька операція 1937-1938рр.»» представлено збірник документів, що висвітлюють процес підготовки і проведення органами НКВС УРСР масової «німецької операції» - складової «Великого терору» в СССР у 1937-1938 роках.

Розкриваються історичні обставини появи наказу НКВС СРСР №00439 від 25 липня 1937 року та специфіка його виконання в УРСР. Характеризуються методика відбору «контингенту», який репресували – жертв операції, технологія проведення у рамках операції масових репресій та їх трагічні наслідки для німецького населення України.

В книзі вперше публікується комплекс розсекречених архівних документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України щодо підготовки, перебігу, результатів та жертв цієї операції на території тодішньої Української РСР.

Книга розрахована на фахівців, які вивчають історію комуністичного терору і національної політики в СРСР, а також радянсько-німецькі відносини у міжвоєнний період.

Серія (2015, 2022) Репресії

У книзі «Репресії проти учасників антибільшовицького руху в Україні 1917-1925 роки» представлено анотації архівних кримінальних справ «Основного» (1919‒1948 років) та «Припиненого» (1919-1953 років) фондів провадження, що зберігаються в архівних підрозділах регіональних органів СБУ. 

Фігурантами анотованих справ є репресовані учасники антибільшовицького руху в Україні 1917‒1925 pp. національно-визвольної, анархо-махновської, проросійської і пропольської орієнтацій, а також опозиційного руху національних меншин, партійної і релігійної опозицій.

Книга розрахована на науковців, а також багатьох небайдужих до історії рідного краю дослідників.

Серія (2017-2019, 2022) Відлуння великого терору

У першому томі збірника «Відлуння Великого терору» публікуються тексти протоколів і стенограм партійних зборів і оперативних нарад співробітників НКВС УРСР та його обласних управлінь, які відбулися після припинення Великого терору, протягом листопада 1938 — листопада 1939 рр.

Дані матеріали свідчать про реакцію чекістів на постанову РНК СРСР і ЦК ВКП(б) від 17 листопада 1938 р. «Про арешти, прокурорський нагляд і ведення слідства», відносини між регіональними партійними комітетами та місцевими апаратами органів держбезпеки після Великого терору.

Підбірка документів дає можливість читачеві самостійно вивчати архівні документи НКВС, розширити свої знання щодо злочинів скоєних комуністичним режимом та використовувати їх у процесі навчання в системі масової освіти

Оприлюднення науково-документальної серії є наслідком комплексного джерелознавчого, текстологічного, археографічного аналізу документів НКВС УРСР, які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України.

У другому томі збірника «Відлуння Великого терору» публікуються тексти обвинувальних висновків, протоколи судових засідань військових трибуналів та їхні вироки, ухвали Військової колегії Верховного суду СРСР та інші документи про кримінальне покарання співробітників органів НКВС УРСР, звинувачених у порушеннях соціалістичної законності у 1937–1938 рр.

Документи розповідають про різноманітний склад злочинів, скоєних співробітниками НКВС у період Великого терору, характеризують участь органів НКВС, прокуратури і правосуддя у кримінальному покаранні «порушників соціалістичної законності» і конкретні результати цього покарання.

Хронологічні межі збірника охоплюють період безпосередньо відразу після Великого терору 1938-1943 роки.

Оприлюднення науково-документальної серії є наслідком комплексного джерелознавчого, текстологічного, археографічного аналізу документів НКВС УРСР, які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України.

У третьому томі збірника «Відлуння Великого терору» публікуються «листи до влади» співробітників державної безпеки НКВС СРСР – організаторів і виконавців масових каральних операцій 1937–1938 рр., які опинилися в 1939–1941 рр. під слідством, арештом і судом під час широкомасштабної кампанії відновлення соціалістичної законності, організатором і «диригентом» якої став союзний центр.

Крім того, до збірника ввійшли різні комплекси документів, які дозволяють зрозуміти контекст кампанії «дисциплінування НКВС», розкривають цілі та позначають її межі. Ідеться про «листи до влади» жертв Великого терору та їхніх родичів, чекістські рапорти, накази НКВС СРСР за 1938–1939 рр., матеріали перевірки співробітників держбезпеки, що здійснювалася організаціями ВКП(б), газетні репортажі про відкриті судові процеси над чекістами тощо.

Низка документів, таких як різноманітні матеріали особових справ співробітників держбезпеки, дає можливість простежити життєві траєкторії чекістів і охарактеризувати генезис формування цієї специфічної групи радянського суспільства.       

Оприлюднення науково-документальної серії є наслідком комплексного джерелознавчого, текстологічного, археографічного аналізу документів НКВС УРСР, які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України.

Серія (2018-2020, 2022) Насильство

У збірнику «Насильство над цивільним населенням України. Документи спецслужб.1941-1944» представлені документи нацистських та радянських спецслужб з проблем насильства над мирним населенням України часів німецько-радянської війни.

Вперше перекладені українською мовою донесення айнзацгруп, документи органів НКВС УРСР дають можливість реконструювати механізми насильства та масові вбивства цивільного населення, знищення євреїв та ромів у ході Голокосту, хворих у психічних лікарнях, дітей, інвалідів у трудових колоніях та інтернатах, що здійснювалися на території України нацистами та їхніми союзниками.

Переважна більшість документів зберігаються у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України й уперше уводиться до наукового обігу та буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в роки Другої світової війни.

У збірнику «Насильство над цивільним населенням України. Вінницька область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944» публікуються документи радянських органів держбезпеки, про насильство над цивільним населенням Вінницької області, що здійснювалося нацистськими та румунськими окупаційними структурами, різноманітними охоронними та поліцейськими підрозділами упродовж 1941–1944 рр.

За допомогою формувань місцевої поліції нацисти на території області вчинили масові військові злочини та злочини проти людства.

Документи, переважна більшість яких вперше уводиться до наукового обігу, свідчать про вбивства мешканців Вінниччини, особливо у районі ставки Гітлера «Верфольф», євреїв та ромів, представників партійно-радянського активу.

Книга буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в роки Другої світової війни.

У збірнику «Насильство над цивільним населенням України. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944» публікуються акти комісій зі встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх поплічників, а також документи радянських органів держбезпеки про насильство над цивільним населенням Хмельницької області, що здійснювалося нацистами упродовж 1941–1944 рр.

Окупаційна адміністрація, різноманітні каральні структури нацистів за допомогою формувань місцевої поліції вчинили на території області масштабні воєнні злочини та злочини проти людства.

Документи, переважна більшість яких вперше уводиться до наукового обігу, свідчать про масові вбивства цивільного населення, представників партійно-радянського активу, арештантів у в’язницях, особливу жорстокість окупантів під час спалення сіл, катування та знищення їхніх мешканців.

Книга буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в роки Другої світової війни.

У збірнику «Насильство над цивільним населенням України. Черкаська область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944» публікуються акти комісій зі встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх поплічників, а також документи радянських органів держбезпеки про насильство над цивільним населенням у адміністративно-територіальних межах нинішньої Черкаської області, що здійснювалося нацистами упродовж 1941–1944 рр.

Окупаційна адміністрація, різноманітні каральні структури нацистів за допомогою формувань місцевої поліції вчинили на території області масштабні воєнні злочини та злочини проти людства.

Документи, переважна більшість яких вперше уводиться до наукового обігу, свідчать про масові вбивства цивільного населення, представників партійно-радянського активу, арештантів у в’язницях, особливу жорстокість окупантів під час спалення сіл, катування та знищення їхніх мешканців.

Книга буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в роки Другої світової війни.

У збірнику «Насильство над цивільним населенням України. Чернігівська область. Документи органів держбезпеки. 1941-1943» публікуються документи радянських органів держбезпеки, про насильство над цивільним населенням Чернігівської області, що здійснювалося нацистами та їх союзниками упродовж 1941–1943 рр.

Військова окупаційна адміністрація, різноманітні охоронні структури нацистів за допомогою формувань місцевої поліції вчинили на території області масові воєнні злочини та злочини проти людства.

Документи, переважна більшість яких вперше уводиться до наукового обігу, свідчать про знищення євреїв та ромів, пацієнтів Чернігівської психіатричної лікарні, масштабні вбивства представників партійно-радянського активу, арештантів у тюрмах, особливу жорстокість карателів, які спалювали села та вбивали їх мешканців.

Книга буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в роки Другої світової війни.