Галузевий державний архів СБУ

Галузевий державний архів СБУ є одним із найбільш відкритих і доступних серед архівів колишнього КДБ у пострадянських країнах.

Матеріали, які тут зберігаються, охоплюють період від 1918 року до розпаду СРСР.

Архів був створений у 1994 році. Його матеріали є частиною національного архівного фонду і мають високу історичну цінність.

З 2015 року всі документи радянського періоду є відкритими. Чимало громадян, чиї рідні були репресовані в ті часи, отримали змогу розшукати дані про них. Діяльність радянських спецслужб розсекретив закон «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Значна частина Архіву – це кримінальні справи на репресованих у 1920-1980 роках українських діячів. Зокрема, це справи Юрія Тютюнника, Сергія Єфремова, Миколи Куліша, Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола.

Розсекречені також матеріали про Голодомор 1932-1933 років, діяльність УПА, дисидентський рух, Чорнобильську трагедію тощо. Окремий фонд – підручники і матеріали для навчання спецслужб, документи творчих спілок та організацій, у тому числі ОУН і УПА.

Значна частина документів і фотографій вже оцифрована і є у вільному доступі. З іншими матеріалами можна ознайомитися за запитами і зверненнями направленими на адресу Архіву. 

Розсекречені документи про аварію на Чорнобильській АЕС внесено до реєстру ЮНЕСКО «Пам’ять світу».

Контакти:

Керівництво:

  • Директор архіву Когут Андрій Андрійович
  • Заступник директора архіву Литвиненко Віталій Андрійович
  • Заступник директора архіву, відповідальний за забезпечення доступу до архівної інформації репресивних органів Бойко Діана Сергіївна

У зв’язку із введенням в Україні правового режиму воєнного стану роботу читального залу Галузевого державного архіву СБ України тимчасово припинено. Запити на отримання архівної інформації приймаються на електронну або поштову адресу.

Усі звернення, заяви та повідомлення будуть розглянуті у визначені законодавством терміни.

Звертаємо увагу, що Галузевий державний архів Служби безпеки України не опрацьовує вхідну електронну пошту з ресурсів країни-агресора.

З виданнями можна ознайомитись за посиланням.

Новини по темі

Всі новини