Центр спеціальних операцій «А»

Історія Центру розпочалася 23 червня 1994 року, коли Указом Президента було створено Управління «А» у складі Центрального Управління СБУ та відповідні підрозділи в регіонах. У липні 1996 року воно було реорганізовано в Управління боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБ України.

А з 27 грудня 2005 року діє Центр спеціальних операцій по боротьбі з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів.

Сьогодні начальник Центру - Євгеній Хмара.


Наразі бійці ЦСО «А», відомого як «Альфа», використовують свої навички для захисту країни. Вони виконують завдан­ня малими групами на всіх напрямках бойових дій. Зокрема, спецпризначенці СБУ брали ак­тивну участь в обороні Києва, Харкова, Чернігова, Сум, Луганської і Донецької областей, у звільненні тимчасово оку­пованих територій Київщини, Харків­щини, Херсонщини, Одещини та Запо­різької області.

Наші колеги разом із побратимами зі ЗСУ звільняли острів Зміїний, трима­ли оборону Рубіжного, Білогорівки та Сєвєродонецька.

У минулому році 188 співробітників Центру спецоперацій «А» нагородже­но державними нагородами, 5 з них - посмертно.

Під час планування Силами оборони контрнаступів для звільнення україн­ських територій групи ЦСО «А» мають конкретні цілі і завдання. Серед них:

  • розвідка
  • наведення артилерії по виявлених цілях противника
  • знищення особового складу про­тивника мінометним вогнем і ударни­ми коптерами, протитанковими засо­бами ураження, снайперським вогнем
  • штурмові дії в населених пунктах.